Czy sucholeska społeczność pokonuje przeszkody równie sprawnie, jak młodzi sportowcy przeskakują przez przyrządy sportowe? Na pewno bardzo wiele udało się osiągnąć ludziom odpowiadającym w naszej gminie za sport.
Na uroczystość 15-lecia Gminnego Ośrodka Sportu przybyli znamienici goście. Marszałka wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Sejmik reprezentował przewodniczący Komisji Kultury i Turystyki Maciej Wituski. Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka – dyrektor Ewa Bąk z Wydziału Sportu UMP. Starostę Jana Grabkowskiego i Radę Powiatu reprezentowały radne Grażyna Głowacka i Ewa Kuleczka-Drausowska. W imieniu posła Bartłomieja Wróblewskiego pojawił się jego asystent Artur Chwiłkowski. Była też nasza redaktor naczelna Agnieszka Łęcka, a także ci, dla których Gminny Ośrodek Sportu w ogóle powstał, czyli sucholeska młodzież.
Niełatwe początki
Prowadzący uroczystość dziennikarz sportowy Krzysztof Ratajczak wymienił też gospodarzy, zarówno imprezy, jak i terenu. W Hali Widowiskowo-Sportowej pojawili się były dyrektor ośrodka Krzysztof Linkowski oraz aktualna dyrektor Katarzyna Kustoń, wójt Grzegorz Wojtera wraz ze swoim zastępcą Marcinem Bulińskim, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Salwa-Haibach ze swoim zastępcą Zbigniewem Hącią, przewodniczący Komisji Społecznej Krzysztof Pilas, sekretarz gminy Joanna Nowak, skarbnik Monika Wojtaszewska, a także byli i obecni pracownicy Gminnego Ośrodka Sportu.
Uroczystość rozpoczęła się od pokazu akrobatyki sportowej, a potem dyrektor Katarzyna Kustoń powitała obecnych i podziękowała wszystkim, którzy przez minione 15 lat Gminny Ośrodek Sportu wspierali. Następnie zgromadzeni obejrzeli film opowiadający o tym, jak wszystko się zaczęło.
Na ekranie wójt Wojtera przypomniał, że budowa Hali Widowiskowo-Sportowej była niezbędna, by zrealizować programy szkolne i umożliwić działalność klubom sportowym. Inwestycję spłacano przez siedem lat. Natomiast idea, która przyświecała twórcom Gminnego Ośrodka Sportowego była taka, by GOS działał jako zakład budżetowy, do którego gmina nie będzie musiała dużo dopłacać. Ośrodek częściowo miał bowiem na siebie zarabiać.
Przez 15 lat powstało 20 obiektów, w tym trzy kompleksy trawiaste (w Złotkowie, Golęczewie i Suchym Lesie), a także 14 boisk ze sztuczną nawierzchnią.
We wspomnianej wyżej hali odbywają się turnieje piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, tańca towarzyskiego, judo i brydżowe. Odbywają się tam jednak nie tylko imprezy sportowe, ale także kulturalne, jak spektakl „Krakowiacy i górale”.
Ośrodkiem długie lata zarządzał Krzysztof Linkowski, były lekkoatleta, złoty medalista w biegu na 800 m w czasie Halowych Mistrzostw Polski w 1973 r. Od lipca 2017 r. jego następczynią została Katarzyna Kustoń, która na filmowym ekranie chwaliła swoich pracowników.
– Tworzymy silny zespół, opierający się na takich filarach jak wzajemny szacunek, otwartość i dobra komunikacja – wyliczała ze wzruszeniem.
Gmina możliwości
Wójt Wojtera przemawiał najpierw na ekranie, a potem, już po zakończeniu pokazu filmowego, na żywo. Rozpoczął od odległych wspomnień.
– Kiedy po raz pierwszy byłem w Suchym Lesie, układałem płytki w domku pewnej pani na terenie ogródków działkowych – zdradził. – Gdyby mi ktoś wtedy powiedział, że po latach w tym samym Suchym Lesie będę budował halę sportową, odparłbym mu, że to niemożliwe. Jednak w Suchym Lesie niemożliwe staje się możliwe!
Gospodarz gminy komplementował też pracowników Gminnego Ośrodka Sportu.
– GOS to ludzie, którzy nie patrzą tylko na swój czas i na kwestie materialne – wyraził ocenę. – Dzięki temu młodzi sportowcy mogą się cieszyć z możliwości uprawiania sportu na terenie naszego ośrodka. Jednak trzeba patrzeć w przyszłość. Nasza hala sportowa robi się już powoli za mała. Życzę nam wszystkim, byśmy jako sucholeska wspólnota potrafili przeskakiwać przez wyrastające na naszej drodze przeszkody równie sprawnie, jak młodzi sportowcy skaczą przez przyrządy sportowe – zakończył wyszukaną metaforą.
Po tym przemówieniu nadszedł czas na miłą uroczystość. Przewodniczący Maciej Wituski wręczył Krzysztofowi Linkowskiemu odznakę honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego. Z kolei zasłużeni pracownicy GOS otrzymali listy gratulacyjne.
Ruch to życie
Przewodniczący Wituski wręczył też dyrektor Katarzynie Kustoń list od marszałka Marka Woźniaka oraz piękną grafikę.
– Bardzo się cieszę, że mogę tu dziś z wami być – skłonił się nisko zgromadzonym.
Wójt Wojtera przekazał Gminnemu Ośrodkowi Sportu kozła do ćwiczeń. Za dar podziękowała dyrektor Katarzyna Kustoń.
Dyrektor Ewa Bąk wystąpiła w imieniu prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Rozpoczęła od gratulacji dla ludzi związanych z Gminnym Ośrodkiem Sportu.
– 15 lat to wprawdzie niedużo, jeśli chodzi o sport, ale przez ten czas w waszej gminie działo się bardzo dużo – komplementowała. – Z serca życzymy wam dalszych sukcesów. To u was przecież trenuje Basket Poznań, klub z pierwszej ligi z dużymi aspiracjami do ekstraklasy. Klub, który bardzo mocno wspieramy.
Senator Piotr Florek i poseł Marek Ruciński nie przybyli osobiście na spotkanie, ale przesłali listy gratulacyjne. Poseł Bartłomiej Wróblewski przysłał asystenta Artura Chwiłkowskiego.
– Witam wszystkich – skłonił się asystent. – Gratuluję 15 lat sukcesów i życzę powodzenia na przyszłość.
Przemówiła także radna powiatowa Grażyna Głowacka, która podkreśliła, że przed laty osobiście miała przyjemność brać udział w podejmowaniu decyzji o budowie Hali Widowiskowo-Sportowej. Radna Głowacka odczytała też list od starosty Jana Grabkowskiego, który podkreślił, że z pływalni „Octopus” korzystają nie tylko mieszkańcy Suchego Lasu, zaś w Hali Widowiskowo-Sportowej trenują zarówno amatorzy, jak i wybitni sportowcy. Gospodarz powiatu powtórzył też za Leonardem da Vinci, że „ruch jest przyczyną wszelkiego życia”.
Sport to zdrowie
Przewodnicząca Małgorzata Salwa-Haibach wraz ze swoim zastępcą Zbigniewem Hącią złożyli w imieniu Rady Gminy serdeczne gratulacje pani dyrektor Kustoń. Życzyli też wielu lat owocnej pracy. Przewodnicząca odczytała także list okolicznościowy, w którym podkreśliła, iż dzięki 15-letniej działalności GOS sucholeskie dzieci mają wyśmienite warunki do rozwoju fizycznego.
– A pamiętajmy, że sport to zdrowie – błysnęła na koniec paremią.
– Potwierdzam, że na przełomie lat 60. i 70. rosło tu zboże, a nauczyciele uprawiali marchew i pietruszkę – uśmiechnął się radny Krzysztof Pilas. – A dziś świętujemy tu 15-lecie Gminnego Ośrodka Sportu. Jako radny, który współpracował zarówno z GOS-em, jak i innymi gminnymi instytucjami, muszę przyznać, że nasza gmina ma szczęście do kierowników tychże instytucji – komplementował. – A szacownemu jubilatowi życzę jak najmniej trosk i szczęśliwego dotarcia do jubileuszu 20-lecia.
– I ja pamiętam te pola – pokiwała głową redaktor Agnieszka Łęcka. – A dziś ubolewam, że nie mam już 10-12 lat i nie mogę na tej hali trenować chociażby judo – nawiązała do odbywającego się chwilę wcześniej pokazu dżudoków z UKS Gimnazjon Suchy Las.
Po tym krótkim przemówieniu nasza redaktor naczelna przekazała kwiaty na ręce dyrektor Katarzyny Kustoń.
Krzysztof Ulanowski