Koncerty, konkursy, pyszności – te trzy słowa pozwalają w skrócie opisać tegoroczne Dni Gminy Suchy Las. Obchody z pewnością na długo pozostaną w pamięci mieszkańców, nie tylko dzięki koncertowi zespołu Bajm, konkursom i licznym atrakcjom, ale także dzięki niezwykle radosnej atmosferze.
Tegoroczne Dni Gminy Suchy Las były wyjątkowe, ponieważ połączono je z obchodami 800-lecia Suchego Lasu. Kulminacja obchodów miała miejsce 16 czerwca. Tego dnia zakopano kapsułę czasu, a wcześniej podpisano porozumienia pomiędzy Szkołą Podstawową w Zębie na Podhalu a Szkołą Podstawową nr 2 w Suchym Lesie.
– Uroczystość podpisania umowy to zwieńczenie działań, które trwały przez kilka ostatnich lat – podkreślał dyrektor sucholeskiej szkoły Jarosław Krajewski. – Liczymy na intensyfikację kontaktów w przyszłości.
Chochla Makłowicza
Na sucholeskiej scenie pojawiła się też niekwestionowana gwiazda polskiej muzyki – zespół Bajm, a przed koncertem można było kibicować uczestnikom konkursu sołectw na zupę ślepe ryby. Tym bardziej, że konkurs prowadził wybitny kucharz i podróżnik Robert Makłowicz.
Jest to zupa prosta, jednak to tradycyjne danie dla kuchni wielkopolskiej i właśnie dlatego wybrano ją do konkursu. Przedstawiciele osiedli i sołectw biorący udział w konkursie potraktowali wyzwanie niezwykle poważnie. Przygotowywano nie tylko wersję tradycyjną, ale także z dodatkiem mięsa, rozmaitych ziół, czipsów z boczku, a nawet zupę całkowicie wegańską! Wszystko po to, aby zdobyć unikatową i niepowtarzalną nagrodę, jaką była wielka chochla wręczona przez mentora polskiej kuchni Roberta Makłowicza.
Większość stanowisk przygotowanych przez uczestników zawierała także kulinarne niespodzianki dla mieszkańców gminy, od słodkości po domowej roboty smalec, bigos, ogórki małosolne czy pyrę z gzikiem. Dlatego przy stanowiskach panował niemały ruch. Tłoczyli się tam wszyscy, od najmłodszych po najstarszych mieszkańców gminy, którzy wraz z jurorami mogli kosztować przygotowanych pyszności.
– Osiedle Grzybowe reprezentowane jest przez Klub Seniora Dębowy Liść – poinformowała nas Małgorzata Salwa-Haibach, przewodnicząca tegoż osiedla, a także przewodnicząca Rady Gminy. – Panie gotują zupę według najbardziej tradycyjnego przepisu, jest to typowy wielkopolski przepis na ślepe ryby.
– Dla mnie Dni Gminy to niepowtarzalna okazja do spróbowania 11 wariacji na temat ślepych ryb – powiedział nam Robert Makłowicz.
Już ze sceny mistrz gotowania na ekranie dodał z uśmiechem, że chyba nigdy w życiu nie jadł tylu ślepych ryb.
– 11 ślepych rybnych strzałów jak 11 kul w Sarajewie – zażartował w swoim stylu. – Zupy ugotowano w różnym stylu, były więc postne, całkowicie bez mięsa, były przetarte, były i na wędzonce. Dominował lubczyk, ale pojawiły się też propozycje majerankowe. Wszystkie smakowały wybornie, niestety przewidziano tylko jedną pierwszą nagrodę…
Pierwsze miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Golęczewie, które postanowiły lekko zmodyfikować zupę. Pojawiły się w niej oczka, których nie można zobaczyć w tradycyjnej wersji.
A przy okazji mistrz Robert Makłowicz przyznał, że na sucholeskich Dniach Gminy skosztował najlepszy na świecie gzik.
Dzieci malują gminę
Dzięki klubowi HDK PCK Błękitna Kropelka z Biedruska przeprowadzono też zbiórkę krwi. Paweł Kolosza z Błękitnej Kropelki podkreślał, że to już 70 akcja od powstania klubu. 42 krwiodawców oddało w sumie niemal 19 litrów krwi. To wspaniały wynik.
W gminnym święcie wzięli też udział najmłodsi mieszkańcy. Konkurs plastyczny ,,Mój Suchy Las” został skierowany do grup przedszkolnych z terenu całej gminy. Do rywalizacji przystąpiło 30 grup. Prace można było nadsyłać do 30 maja, a od 11 czerwca były one wywieszone w galerii zewnętrznej CKiBP. 16 czerwca, podczas obchodów Dni Gminy nastąpiło ogłoszenie wyników. Dzieci otrzymały następujące nagrody: gry planszowe przekazana przez Wydawnictwo Rebel, gry planszowe zakupione dzięki pomocy Zarządu Osiedla Suchy Las, kolorowankę dla dzieci (z ilustracją Małgorzaty Idziak), puzzle na 800-lecie oraz grę Perły Powiatu przekazaną przez powiat poznański. – Dzieci bardzo zaangażowały w wykonywanie prac plastycznych, używały do tego różnych technik, jak m.in. malowanie, rysowanie czy wyklejanie – wyliczał Piotr Weis. – Przygotowane prace przedstawiały różne obiekty z terenu naszej gminy, m.in. przedszkola, gminne zabudowania, meteoryty i górę Morasko, obiekty sportowe, ławeczkę Bogusławskiego, a także herb.
Zaraz po zakończeniu konkursu kulinarnego na scenie pojawili się reprezentanci tzw. młodej szkoły sucholeskiej. To młode talenty muzyczne i wokalne, które przez cały rok szkolą się w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie.
Przesyłka w przyszłość
Zaś przed wejściem na scenę artystów zawodowych odbyła się uroczystość zakopania kapsuły czasu, w której znalazły się takie m.in. elementy, jak list do naszych następców podpisany przez uczestników wydarzenia, pendrive z filmem i zdjęciami promującymi gminę, a także unikatowy breloczek z okazji 800-lecia.
– To świetna inicjatywa – cieszył się wójt Grzegorz Wojtera. – Z pewnością kapsuła będzie niemałą niespodzianką dla przyszłych pokoleń.
– To najważniejsza część obchodów – uznał radny Michał Przybylski. – Cenne pamiątki ukryte w kapsule z pewnością zainteresują naszych potomków.
Tego dnia swoje stoiska przygotowali także sponsorzy oraz partnerzy tego wydarzenia.
– Na stoisku naszej firmy mieszkańcy, w szczególności ci najmłodsi mogli nauczyć się majsterkować – uważa Magdalena Mroczkowska z Castoramy.
Animatorzy pomagali dzieciom podczas takich zadań, jak budowanie karmników, wbijanie gwoździ czy cięcie ytongu i drewna. Atrakcji moc, nic dziwnego zatem, że stoisko cieszyło się niemałym zainteresowaniem.
Strefę chillout z pokazowymi modelami samochodów zaprezentował Voyager Group, dealer Mazdy, Jeepa i Alfy Romeo. Firma przygotowała także strefę dla dzieci, wraz z wygodnymi fotelami i piłkami plażowymi.
– Nasze stanowisko przyciągnęło niemałą rzeszę fanów – uśmiecha się Anna Gołębska, dyrektor marketingu i PR w firmie.
Tego dnia można było także uzyskać konsultację fizjoterapeutyczną, a to dzięki uprzejmości Przemysława Kaczmarka z Centrum Soma Medica w Suchym Lesie.
Swoje stanowisko promocyjne przygotował także Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las oraz ZTM Poznań. Sucholeska firma postanowiła pokazać najnowsze autobusy, a także zachęcała do korzystania z komunikacji publicznej.
– W naszej ofercie pojawia się coraz więcej udogodnień – przekonywał Szymon Warkocz z ZKP.
– Zachęcamy pasażerów do komunikacji publicznej i przybliżamy im system integracji międzygminnej – dodają Magdalena Błaszczak i Klaudia Wilczewska z ZTM-u.
Przy firmowym stoisku można było także założyć sobie kartę PEKA.
Rajd dla Olka
Wieczorem scena sucholeska została zarezerwowana dla gwiazd dużego formatu. Najpierw pojawił się na niej zespół Akurat, a następnie Beata i Bajm, którzy zaprezentowali swoje największe hity. Zwieńczeniem całodniowych uroczystości był przepiękny pokaz sztucznych ogni. Dni Gminy obchodzono także następnego dnia. 17 czerwca odbyła się msza święta, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. W nabożeństwie uczestniczyli także nasi przyjaciele z miast partnerskich. Po mszy odbył się tradycyjny Rajd Herbowy, a jego uczestnikom przyświecał szczytny cel – zbierali pieniądze dla poważnie chorego Olka.
Karina Starosta