W Dzień Matki odbył się event zorganizowany przez Manufakturę Osobowości. Celem spotkania była akcja charytatywna na rzecz kobiet z Domu Samotnej Matki.
Prezes Magda Burdzińska to założycielka Stowarzyszenia Integracji Europejskiej „Aktywni”. Działa na rzecz dzieci, młodzieży i różnych grup zawodowych. Ekonomistka, księgowa, negocjatorka oraz coach.
Kinga Tomczak-Nowak to negocjatorka, społeczniczka, pedagożka działająca na rzecz dzieci i młodzieży, organizująca wiele imprez na rzecz różnych grup społecznych, z zamiłowania aktorka-amatorka.
Blanka Jankowska to psycholożka, coach, psychoterapeutka (w trakcie szkolenia), właścicielka Gabinetu Psychologicznego JB. Wszystkie trzy charyzmatyczne panie chciały uświetnić Dzień Matki w sposób wyjątkowy.
Aktywizacja po traumie
Głównym celem spotkania była akcja charytatywna na rzecz kobiet z Domu Samotnej Matki w Kiekrzu. Zbierano środki potrzebne do aktywizacji kobiet po traumie. Chodziło tez o zebranie osób chcących przeprowadzić warsztaty z dziedziny couchingu, psychologii, a następnie wizażu i zmiany wizerunku. Jeśli chodzi o wizerunek, zaoferowały się dwie firmy.
„Kaskada” z Poznania, producent ekskluzywnej odzieży damskiej, jest chętna do przeprowadzenie stylizacji i uszycia ubrań potrzebnych do zdobycia nowej pracy.
„Babskie Miejsce” z Obornik, sklep z duszą dla kobiet, chce przeprowadzić wizaż. Do akcji włączyły się też „Soma Medica” z Suchego Lasu, „Jemy nie tyjemy” z Obornik i Suchego Lasu, gabinet kosmetyczny „Euforia” z Poznania, „Colway” (producent kosmetyków z kolagenem), „Bazar Smaków”, Zakład Fryzjerski „Renee” ze Złotnik.
Czym jest Manufaktura?
Manufaktura Osobowości to przestrzeń networkingowa, gdzie każdy może pokazać coś swojego, zaprezentować umiejętności, zaprosić na wykład, szkolenie, warsztaty, przedsięwzięcie.
– Sytuacja kobiet w Domu Samotnej Matki jest dramatyczna – mówi Magda Burdzińska. – Siostry zakonne, które opiekują się placówką, robią co mogą, ale potrzeby są ogromne i każda pomoc się przyda.
Zespół Manufaktura Osobowości zadbał o pomoc prawną oraz psychologiczną w postaci warsztatów rozwojowych i indywidualnych sesji coachingowych. Warsztaty zostały opracowane na podstawie sytuacji na rynku pracy, który dziś jest rynkiem pracownika.
Co zatem stoi na przeszkodzie, aby kobiety poszły do pracy? Kobiety przebywające w takich placówkach, jak dom w Kiekrzu, to w większości ofiary przemocy. Zostały wyrwane ze strefy komfortu i znanego środowiska. Do tego dochodzą sprawy o alimenty, ustalenie opieki nad dzieckiem, sprawy karne przeciwko oprawcom itp.
W tej sytuacji myśl o podjęciu pracy powoduje wielki opór wewnętrzny, blokadę, stres. Zespół wykwalifikowanych, psychologów, psychoterapeutów, coachów i trenerów rozwoju osobistego przygotował cykl warsztatów z komunikacji, asertywności, umiejętności społecznych oraz sesje coachingowe, które mają za zadanie aktywować korę mózgową do myślenia, kreatywności i szukania rozwiązań.
Skąd pomysł na warsztaty?
– 15 lat temu jako młoda urzędniczka Sądu Rejonowego w Poznaniu miałam możliwość uczestniczenia w rozprawach karnych prowadzonych przez doświadczonego sędziego – wyjawia Magda Burdzińska. – Sprawy dotyczące przemocy w rodzinie były dla mnie zawsze zaskoczeniem.
Przerażające zdjęcia z obdukcji w aktach sprawy wskazywały na to, że pokrzywdzona ma do czynienia z sadystą. Pomimo to po kilkunastu miesiącach maltretowana kobieta zmieniała zeznania i podawała, że spadła ze schodów. O co chodzi?
Okazuje się, że kobieta nie może dłużej niż 18 miesięcy przebywać w domu pomocy. A perspektyw na mieszkanie nie ma. Pokornie więc wycofuje zeznania i z trójką dzieci wraca do oprawcy.
Dziś ośrodki pomocy społecznej dysponują realną pomocą finansową dla ludzi w trudnych sytuacjach. Ale pieniądze to nie wszystko. Potrzebna wielka praca psychologiczna.
Grupę warsztatową tworzą dyrektor projektu Magdalena Stokłosa, Anna Podstawska, Blanka Jankowska, Mariusz Janiak, Przemysław Hoffman i Magda Burdzińska. Nad całością czuwa Kinga Tomczak-Nowak.
– Nie poprzestaniemy na jednym wydarzeniu, planujemy wiele ciekawych spotkań dla kobiet, z kobietami o kobietach – zapowiada Blanka Janowska. – Już we wrześniu br. odbędzie się event pod hasłem „Zarządzanie czasem – zorganizowana i szczęśliwa”.
Kolejne spotkania zaplanowano na razie do końca przyszłego roku.
Kinga Tomczak-Nowak