Dostojny polonez, skoczna polka, kujawiak, krakowiak i wiązanka tańców góralskich złożyły się na program jubileuszowego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie, który odbył się 21 listopada w Hali Sportowej w Suchym Lesie.
Wśród zaproszonych gości byli wójt gminy Grzegorz Wojtera, zastępca wójta Marcin Buliński, przedstawiciel starostwa powiatowego Michał Dziedzic, radni gminy Suchy Las, sołtysi wsi, z których pochodzą członkowie zespołu, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele i przedstawiciele zaprzyjaźnionych grup folklorystycznych: Siekieracy, Goślinianie, Cepelia, AWF Poznań i Lusowiacy. Gościem specjalnym jubileuszowego koncertu była grupa Młode Bartusie z Murzasichle.
15 urodziny Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie
Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie powstał jesienią 2000 roku. Pomysłodawcą i założycielem był ówczesny dyrektor Zespołu Szkół w Chludowie, Jarosław Krajewski. Pierwszym choreografem został Kazimierz Brdęk, a o stronę wokalną zadbała Danuta Śpiewak. W roku 2009 kierownikiem Zespołu został Dariusz Nowik, choreograf i tancerz, solista Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie podzielony jest na trzy grupy: gimnazjalistów i absolwentów, uczniów szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Łącznie na scenie występuje około 100 tancerzy. Podczas jubileuszowego koncertu publiczność miała okazję podziwiać niemal ich wszystkich.
– Dzisiaj na scenie zobaczymy 82 osoby, ale to nie są wszyscy członkowie zespołu. Mamy jeszcze całą gromadę dzieci przedszkolnych, które w tym roku rozpoczęły swoją przygodę z folklorem. Mamy też chórzystów, którzy zaprezentują się dopiero jutro podczas uroczystej Mszy św. – zdradziła jeszcze przed rozpoczęciem koncertu Monika Jabłuszewska, prezes Stowarzyszenia Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie.
Jubileuszowy koncert rozpoczął dostojny i energiczny polonez, a także wiązanka tańców wielkopolskich wykonanych w strojach biskupińskich, które są z zespołem od początku jego istnienia. Założyciel Kazimierz Brdęk uważał, że właśnie biskupianie reprezentowali najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla regionu całej Wielkopolski cechy – przywiązanie do ziemi i pracowitość.
Później zaprezentowano tańce kaszubskie i śląskie, a także tańce z Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny. Wszystkie wykonywane były w tradycyjnych strojach ludowych. Obecnie Chludowianie posiadają aż 200 kompletów strojów z dziewięciu regionów Polski.
Przyjaciele z Podhala
Gościem specjalnym jubileuszowego koncertu był zespół Młode Bartusie z Murzasichle.
– Z tym zespołem łączy nas wyjątkowa, szczególna przyjaźń. To są bardzo bliskie relacje między członkami naszych zespołów. Piszemy do siebie, odwiedzamy się nawzajem. Pomaga nam również fakt, że Poronin jest gminą partnerską Suchego Lasu i to ułatwia nam codzienne kontakty. Pragnę jednak podkreślić, że nasza przyjaźń była pierwsza – mówiła Monika Jabłuszewska.
Młode Bartusie zaprezentowały wiązankę tańców góralskich tańczonych tradycyjnie na polanie, w czasie wolnym od pracy. Ich 15-minutowy występ wzbudził ogromną radość publiczności, która nagrodziła tancerzy długimi brawami.
Nie mniejsze uznanie zdobył Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie, a każdy występ wywoływał uśmiech na twarzach widzów. Radość z dzielenia się muzyką ludową i uczestniczenia w koncercie kultywującym dziedzictwo narodowe, stworzyła niepowtarzalną atmosferę koncertu. Wspólna, jubileuszowa zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Pozostaje życzyć Chludowianom kolejnych jubileuszy oraz sukcesów na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach.
– Największym sukcesem jest to, że zespół istnieje już od 15 lat. Wciąż przychodzą do nas nowi ludzie, którzy chcą poznawać polski folklor, chcą śpiewać, tańczyć i rozwijać się w tym właśnie kierunku. Myślę, że to właśnie jest nasz największy sukces – wyznała prezes Monika Jabłuszewska.
Marta Łuczkowska