21 grudnia w budynku Gimnazjum w Suchym Lesie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na Bożonarodzeniową Szopkę. Byłą to jubileuszowa – dziesiąta edycja konkursu zorganizowanego przez Komisję Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Suchy Las i Gimnazjum w Suchym Lesie.
Konkurs na Bożonarodzeniową szopkę na dobre wpisał się już w tradycję naszej Gminy. Oprócz co raz większej popularności cieszy się również co raz większą estetyką, oryginalnością i precyzją wykonywanych prac.
Jak co roku uroczystość wręczenia nagród otworzyła jasełka przygotowana przez s. Annę Tarnowską oraz uczniów sucholeskiego gimnazjum – partnera konkursu. Jasełka była spektaklem autorskim, wszystkie dialogi przygotowywane były przez samych aktorów – uczniów gimnazjum i dotyczyły obecności Boga w życiu młodych ludzi.
O genezę konkursu, kryterium oceniania oraz końcowe efekty spytaliśmy p. Krzysztofa Pilasa – przewodniczącego jury oraz pomysłodawcę jasełkowej rywalizacji.
– Zainspirowały nas podobne konkursy przeprowadzane w sąsiednich gminach, przewodniczącym Komisji Oświaty był wtedy Zbigniew Hącia. Każda edycja jest niepowtarzalna, dlatego tak naprawdę nie możemy wyróżnić żadnej z nich
W tym roku jednak naprawdę wszystkie szopki były jakościowo znakomite,. Widać było duży wkład pracy i zaangażowanie nawet całych rodzin.
– Jakie są kryteria oceniania prac przez jurorów?
Jeżeli chodzi o sposób oceniania przez komisję to każdy z członków jury ma do dyspozycji 0-10 pkt. Każdy indywidualnie ocenia szopki w kategoriach: pomysłowość, estetyka, nawiązanie do tradycji i wkład pracy. Suma punktów zebranych spośród członków jury daje zwycięstwo.
W jury zasiadają nauczyciele nauk religijnych z poszczególnych placówek oświatowych z Gminy Suchy Las.
Oceniając prace nie wiemy kto jest ich autorem. Ta anonimowość jest bardzo fajna, gdyż nie sugerujemy się nazwiskiem wykonawcy a efektem i wrażeniem jakie zrobiła na nas konkretna szopka. A wrażenie jest zwykle bardzo duże. W ciągu 10 lat były już szopki komputerowe, z chleba, cukru, gałganków. Kreatywność ludzi jest nieograniczona. Są szopki szklane, malowane na szkle. Są nawet zrobione metodą decoupage. Istotne jest, że we wszystkich ocenianych szopkach muszą być zawarte wszystkie elementy zawarte w regulaminie. Regulamin jest dość surowy, bardzo nam zależy aby wszystkie elementy były wykonane ręka ludzka. To się co raz bardziej udaje. I myślę, że przez te 10 lat nie odrzuciliśmy żadnej pracy, wszystkie spełniały kryterium regulaminu.
– A czy na przestrzeni tych 10 lat była szopka , którą Pan najbardziej zapamiętał?
Najbardziej w pamięci utkwiła mi szopka Damiana Krasnosielskiego – była to szopka komputerowa. Bardzo czekam jednak na szopkę, która bezpośrednio nawiązywałaby do Gminy Suchy Las, kto wie może w następnych edycjach, ktoś spełni to moje oczekiwanie?
– A zatem tradycja zostanie podtrzymana, a mieszkańcy Gminy mogą się spodziewać następnych edycji konkursu?
Z czystym sumieniem mogę zapewnić ze środki na Bożonarodzeniową Szopkę 2012 są w budżecie Gminy Suchy Las.
Lista nagrodzonych na stronie www.sucholeski.eu
(nati)
Fot. Jacek Kiljan