Spotkania noworoczne u starosty poznańskiego to już dobra tradycja. Tym razem jednak spotkanie było wyjątkowe, a przemówienie gospodarza bardzo osobiste.
Na spotkanie przybyło mnóstwo znamienitych gości. Był europoseł Adam Szejnfeld, senatorzy Jadwiga Rotnicka i Piotr Florek, marszałek Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, wójt Grzegorz Wojtera i nasza redaktor naczelna Agnieszka Łęcka (za zaproszenie serdecznie dziękujemy!). Byli także inni samorządowcy oraz ludzie nauki, kultury i przedsiębiorcy.
Apetyt na życie
– Rok temu nie mogłem się z wami spotkać, jako że los postawił mnie na życiowym zakręcie – rozpoczął swoje przemówienie starosta Jan Grabkowski. – Wcześniej myślałem, że panuję nad wszystkim. Przeliczyłem się. Za to dowiedziałem się, jak wielu mam wokół siebie przyjaciół. Poznałem też wspaniałych lekarzy ze szpitala przy ulicy Długiej, którzy uratowali mi życie. Nigdy nie przestanę im dziękować. Jestem żywym przykładem, że życie potrafi pisać niespodziewane scenariusze. Mój akurat zakończył się happy endem. Dlatego też z jeszcze większym apetytem na życie kieruję do was moje słowa. Zaufanie bardzo trudno zdobyć, a bardzo łatwo stracić. Ja dzięki waszemu zaufaniu mogę wam dziś mówić o sukcesach, które wspólnie odnieśliśmy dzięki moim współpracownikom. Dzięki nim nasz powiat jest najprężniej działającym powiatem w Polsce.
Swoich najbliższych współpracowników mówca wymienił z imienia i nazwiska. Są to skarbnik powiatu Renata Ciurlik, sekretarz powiatu Magdalena Buczkowska i wicestarosta Tomasz Łubiński.
Inwestycja w przyszłość
W dalszej części swojego wystąpienia Jan Grabkowski przytoczył słowa Alberta Einsteina:
– Gdy wszyscy wiedzę, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie. I on to robi – uśmiechnął się starosta. – Tak właśnie powstał nasz powiat. A dziś dajemy naszym mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, wydając m.in. pieniądze na nowe komisariaty. Siedziba policji w Dopiewie to najnowocześniejsza tego typu placówka w Polsce.
Gospodarz spotkania dodał, że bezpieczeństwo to także bezpieczne drogi. Dlatego też władze powiatowe modernizują drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.
– Stąd przebudowa ulicy Gdyńskiej w Koziegłowach i budowa tunelu na Grunwaldzkiej – podał przykłady starosta. – W tym ostatnim przypadku również dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, za co dziękuję panu marszałkowi – skłonił się.
Mówca dodał, że równie ważna dla mieszkańców jest ochrona zdrowia. Dlatego też szpital w Puszczykowie zostanie rozbudowany o nowy blok operacyjny.
– Potrzebujemy też w powiecie fachowców – kontynuował J. Grabkowski. – Dlatego w Swarzędzu powstanie Centrum Kształcenia Ustawicznego. Inwestycja w oświatę to inwestycja w przyszłość – podkreślił.
Społeczna odpowiedzialność
Swoje przemówienie starosta zakończył noworocznymi życzeniami:
– Życzę wam siły w pokonywaniu trudności, a wiemy przecież, że nie będzie łatwo – uśmiechnął się. – Życzę wam energii i mądrych decyzji, a także wielu prawdziwie serdecznych ludzi wokół.
W dalszej części uroczystości starosta przyznał swoje nagrody. I tak w kategorii „Przedsiębiorczość” wyróżnienie otrzymała spółka Novol z Komornik. Nagrodę odebrał Piotr Nowakowski. Firmę doceniono za to, że ma na uwadze społeczną odpowiedzialność biznesu i zapewnia miejsca pracy dla niepełnosprawnych.
W kategorii „Organizacje pozarządowe” nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” z Lubonia. Wyróżnienie odebrał Ireneusz Zygmanowski. Stowarzyszenie nagrodzono m.in. za utworzenie warsztatów terapii zajęciowej.
Eugeniusz Jacek dostał wyróżnienie w kategorii „Inicjatywy obywatelskiej”. Laureat angażuje się w działania PTTK, z którym organizował rajdy dla niepełnosprawnych. Założył klub HDK PCK w Swarzędzu, prowadził też zbiórki krwi w Czerwonaku
i Koziegłowach.
Krzysztof Ulanowski