Już w połowie maja na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu pojawią się lew Alex, żyrafa Melman, zebra Marty i hipopotamica Gloria, czyli postacie znane z popularnego filmu i serialu ,,Pingwiny z Madagaskaru”.
Spektakl w Poznaniu będzie polską prapremierą musicalu ,,Madagaskar”, który powstał w USA na podstawie pełnometrażowego filmu animowanego z 2005 roku. Musical swoją światową premierę miał w The Coterie Theatre w Kansas City w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. Dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski z satysfakcją podkreśla, że polską premierę ,,Madagaskaru” przedstawi w Poznaniu zaledwie po kilkunastu miesiącach od amerykańskiej.
Na wyspie króla Juliana
Przypomnijmy, że wspomniane zwierzęta mają dość życia w nowojorskim ZOO. Pewnego dnia zebra Marty, zafascynowany skomplikowanymi planami szykowanej przez pingwiny ucieczki, wspólnie ze swoimi kompanami postanawia uciec z zamknięcia. Niestety, bez powodzenia. Wszyscy zostają złapani. W konsekwencji ich czynu, władze ogrodu zoologicznego postanawiają wysłać uciekinierów do Afryki. Pośrodku oceanu klatki wypadają za burtę statku. W ten przypadkowy sposób zwierzęta pojawiają się na egzotycznej wyspie, na której rządzi Król Julian i jego, dość ekscentryczni, towarzysze.
Reżyserii poznańskiej wersji ,,Madagaskaru” podjął się Jerzy Jan Połoński, reżyser znany dotychczas z realizacji spektakli dla dzieci, głownie w teatrach lalkowych. Jego zdaniem amerykański sukces tego przedsięwzięcia tkwi również w inscenizacji realizowanej jako ,,wielkie show”.
– Ten element pojawi się także w poznańskim musicalu – zapowiada twórca. – Na pewno będzie niebanalnie, kolorowo i ciekawie, ale z uwzględnieniem dość skromnych i kameralnych warunków Teatru Muzycznego. Spektakle dla dzieci robi się tak samo, jak dla dorosłych, tylko, że jeszcze lepiej i tego będę się trzymał – zapewniał.
To nie teatr lalkowy
Pytany o ewentualne wykorzystanie lalek i animacji, czyli o to, na czym zna się najlepiej, odparł że nie przewiduje, by Teatr Muzyczny w Poznaniu miał się przekształcić w teatr lalkowy.
– Odbiorcą mojej pracy będą dzieci i ich rodziny, a więc pewne analogie z teatrem takiego widza z pewnością się i tu pojawią – przyznał.
Reżyser spodziewa się także, że melomani zechcą zapoznać się z nowymi, polskimi wersjami takich przebojów ,,Atlantyku” jak: „Best Friends”, „I Like to Move It” czy „Wild and Free”. Przemysław Kieliszewski podkreśla, że utwory te zabrzmią w przekładzie przygotowanym specjalnie na zamówienie Teatru Muzycznego w Poznaniu.
– Na translatorów wybrałem Marka Robaczewskiego, który przełożył na język polski słynny przebój „Wyginam śmiało ciało”, a także jego syna Tomasza, który tłumaczył większość odcinków kultowej serii „Pingwiny z Madagaskaru” – wyjawił.
Pokażą hity
Autorami muzyki są George Noriega i Joel Someillan, zdobywcy nagrody Grammy, a libretta Kevin Del Aguila. W poznańskiej inscenizacji choreografia jest autorstwa Pauliny Andrzejewskiej, a kostiumy i scenografię tworzy Marika Wojciechowska. Dyrektor Kieliszewski informuje, że zaplanowana na 13 maja premiera ,,Madagaskaru” jest kluczowym wydarzeniem drugiej części obecnego sezonu artystycznego. Bilety na nią zaczęto sprzedawać jeszcze w lutym i to przed pierwszą, marcową próbą. Wiadomo, że w całym 2017 r. przedstawienie zostanie zagrane kilkadziesiąt razy, m.in. także z okazji Dnia Dziecka. Według kierownictwa Teatru Muzycznego, tylko do końca tego sezonu ,,Madagaskar” grany będzie 30-krotnie, a obejrzy go blisko 12 tys. widzów.
W najbliższych miesiącach nasz rozmówca zaprasza też na cieszące się uznaniem musicale, operetki i spektakle muzyczne.
– Pokazywać będziemy m.in. takie nasze hity, jak ,,Zakonnica w przebraniu”, ”Jekyll&Hyde”, „Księżniczka czardasza” czy ,,Evita” – kusi.
Jak mówi dyrektor Kieliszewski, warto również uczestniczyć w cyklicznych wydarzeniach, wśród których jest ,,Salon Poezji”. Na najbliższych spotkaniach tego cyklu, wiersze w Teatrze Muzycznym interpretować będzie Anna Seniuk, a następnie, podczas kolejnego wieczoru Andrzej i Maria Seweryn.
Piotr Górski