Lekarze, którzy odwiedzili Miasteczko Zdrowia w Suchym Lesie, śmiali się, że zaliczyli tego dnia dobrą dniówkę.
Lepiej zbadać się profilaktycznie, niż leczyć, kiedy już się zachoruje – mówi Beata Knychała, mieszkanka gminy Suchy Las, która jako jedna z wielu osób odwiedziła Miasteczko Zdrowia. Okazją do jego zorganizowania były Dni Gminy Suchy Las, które odbyły się tydzień później.
– Jesteśmy emerytami, wiec do zdrowia i dobrego samopoczucia przykładamy szczególną wagę. A ponieważ te badania wykonywane są bezpłatnie i ja, i mąż przyszliśmy się zbadać – mówi pani Jadwiga Kaczmarek.
Akcja przeprowadzona została również z myślą o młodszych mieszkańcach gminy.
– W tygodniu brakuje niekiedy czasu na to, by dostać się do lekarza. Skoro więc nadarza się taka okazja w weekend, przyszliśmy z dziećmi. Korzystamy z tych badań, gdy tylko jest to możliwe – wyjaśniają państwo Agnieszka i Grzegorz Pawułowie.
Lekarze pracowali na uznanie
Badania organizowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbywają się już trzeci rok z rzędu.
– Zainteresowanie ze strony mieszkańców jest coraz większe. A wiemy to, ponieważ każdy z lekarzy zapisuje ilu miał pacjentów. W czasie poprzedniego spotkania z porad skorzystało 300 osób. Tym razem będzie chyba więcej, ponieważ dużo wcześniej członkowie komisji rozpropagowali informację, że takie badania będą. Dziękujemy księdzu proboszczowi z Suchego Lasu, że pomógł nam i przeczytał podczas mszy ogłoszenie o zorganizowaniu miasteczka. Staramy się, by w ramach Miasteczka Zdrowia można było wykonać różne badania, np. badanie typu PSA, które może sygnalizować zmiany idące w kierunku choroby nowotworowej. Lekarze, którzy badają w miasteczku pacjentów, na co dzień pracują głównie na terenie gminy. Zdecydowana większość zaproszonych lekarzy przyjeżdża i robi to na zasadach wolontariatu – mówi Aleksandra Rewers
-Taterka, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Szpital powiatowy w Suchym Lesie
Oprócz tego w Miasteczku Zdrowia, które ulokowało się w Centrum Kultury, mierzono sobie poziom cukru, ciśnienie, tkankę tłuszczową, badano wzrok. Te badanie przeprowadzali pracownicy Szpitala w Puszczykowie.
– Większość osób przyszła na badania na czczo, jak więc widać traktują je całkiem poważnie – mówi Beata Schütz, pielęgniarka ze Szpitala w Puszczykowie.
Jak to się stało, że przedstawiciele szpitala położonego w odległej od Suchego Lasu gminie Puszczykowo pojawili się w Miasteczku Zdrowia?
– Reprezentujemy szpital powiatowy. Wykonując tu badania, staramy się przyciągać pacjentów do naszej placówki. A mamy się czym pochwalić, ponieważ puszczykowski szpital ma wyremontowany Szpitalny Oddział Ratunkowy, OIOM i nowoczesny oddział paliatywny. Ponadto doskonale rozwija się oddział neurochirurgii, gdzie ostatnio w trakcie operacji celowo wybudzono pacjenta – opowiada Grzegorz Odważny, pielęgniarz ze Szpitala w Puszczykowie.
– Nie można zapominać o nowych oddziałach internistycznym i chirurgii. I co jest równie ważne, lekarze i pielęgniarki w Szpitalu w Puszczykowie są doskonałymi fachowcami – dodaje Izabela Mróz, pielęgniarka.
Pełne ręce roboty miał w Miasteczku Zdrowia Krzysztof Frąckowiak, lekarz ortopeda. Z jego badań i konsultacji skorzystało ponad 30 osób.
– To jest taka dobra dniówka – wyjaśnia doktor.
Badanie jak komputerowa gra
Ciekawą propozycją było też badanie wad postawy u dzieci. Przeprowadzane jest ono bezdotykowo, bezinwazyjnie, a zatem bezstresowo. Dziecko stawało przed urządzeniem skanującym jego ciało przy pomocy promieni podczerwonych. Na monitorze pojawiały się punkty odzwierciedlające położenie jego łopatek, bioder, kostek.
– Przez porównanie z właściwymi parametrami, możliwe jest wskazanie ewentualnego schorzenia u lekarza specjalisty, z jakim należy się skontaktować – mówi Robert Złoty z firmy Konsultant Komputer.
Dziecko z pewnością zapamięta te badania, bo na monitorze pojawiał się rysunek przypominający postać z filmu animowanego czy dziecięcej gry komputerowej z zaznaczonymi parametrami badanego dziecka.
– Urządzenie jest naszym, polskim wynalazkiem. Stworzyły je dwie firmy, które zainwestowały w badania – wyjaśnia Robert Złoty.
Goście czerwcowego Miasteczka Zdrowia zaglądali też na stoisko Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tam zakładając narkogogle mogli się przekonać, jak widzi osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu.
– Obraz się rozmywa. Niełatwo byłoby przy takim obrazie prowadzić auto w linii prostej – mówi pan Zygmunt.
Sucholeska Przychodnia Lekarza Rodzinnego zorganizowała zaś stoisko, na którym mieszkańcy mogli zrobić pomiar ciśnienia, tkanki tłuszczowej czy zbadać pomiar cukru we krwi, a dla naszych milusińskich stół Tablo z grami i konkurs z nagrodami. Główną wygraną był rower miejski.
Okazało się, że z porad lekarzy i innych specjalistów skorzystało 11 czerwca br. ponad 800 mieszkańców gminy. Odwiedzili nas również mieszkańcy Poznania, do których ta informacja dotarła. Lekarze mieli przyjmować w godzinach od 10.00 do 14.00. Ostatni pacjent wyszedł jednak o godzinie 16.30.
Okazuje się, że warto było poświęcić czas lekarzy i członków Komisji na zorganizowanie miasteczka.
ROD