„Piosenka jest dobra na wszystko”, to motto czwartego już przeglądu rozśpiewanych zespołów senioralnych, które zaprezentowały się 7 października 2017 r. w Suchym Lesie. Jak zwykle organizatorami przeglądu był Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie.
Przegląd Zespołów Śpiewaczych stał się już stałą pozycją pośród imprez kulturalnych, organizowanych dla seniorów z ich udziałem, a patronat nad imprezą od początku jej istnienia objął wójt Gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera.
– Cieszę się, że gmina Suchy Las jest organizatorem tych przeglądów. Niezależnie od tego jaka aura jest na dworze, pogoda ducha i atmosfera tych spotkań śpiewaczych zawsze jest gorąca – powiedział wójt Wojtera, witając uczestników. – To już czwarty przegląd, ale myślę, że ten piąty, który czeka nas w przyszłym roku, będzie dla naszej gminy szczególny, gdyż przypadnie w 800-lecie Suchego Lasu. Jeśli będzie taka wola, to będzie mógł być nawet trzydniowy – dodał z uśmiechem.
Przede wszystkim zabawa
Wprawdzie zespoły śpiewacze biorące udział w przeglądzie starają się jak najlepiej zaprezentować swoje walory wokalne i muzyczne, to jednak przegląd nie przewiduje przyznawania zespołom pierwszego, drugiego, czy kolejnego miejsca. I bardzo dobrze, bo trudno byłoby je sklasyfikować, jako że pomimo różnorodności stylów, zespoły prezentowały wyrównany poziom artystyczny, a przede wszystkim nie usiłowały ze sobą konkurować. Wręcz przeciwnie – kiedy któryś z zespołów prezentował swój program artystyczny, pozostali uczestnicy przeglądu ruszali do tańca, włączając się do wspólnej zabawy.
W tanecznym korowodzie znaleźli się również obecni na imprezie samorządowcy, z wójtem Grzegorzem Wojterą, czy radną powiatu poznańskiego Grażyną Głowacką na czele. Udział we wspólnej zabawie szefowej Ośrodka Pomocy Społecznej Sylwii Nowak – Kabacińskiej, był rzeczą niejako naturalną.
Brawurowo i z niemałą dozą humoru, imprezę poprowadził dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Andrzej Ogórkiewicz, a nad sprawnym przebiegiem organizacji dyskretnie czuwała wicedyrektor CKiBP Matylda Strebejko.
Siedem zespołów
Podobnie jak w poprzednich latach w przeglądzie udział wzięły zespoły śpiewacze z całej Wielkopolski: „AVE” (Kicin), „SZCZĘSLIWA 13” (Środa Wlkp), OPATOWIANIE (Opatówek), „LUTNIA” (Zaniemyśl), ODRODZENIE (Słupca), KLESZCZEWIANIE (Kleszczewo), no i oczywiście w roli gospodarzy zespół „DĘBOWY LIŚĆ” ze Suchego Lasu.
Uczestnicy IV przeglądu zgodnie chwalili niezwykle ciepłą, przyjazną i radosną atmosferę przeglądu, a o to by nikt nie był głodny, tradycyjnie zadbała restauracja „Cafe Szkolna 16” i jej właścicielka Wiesława Prycińska.
Przysłowiową wisienką na przeglądowym torcie stał się występ znakomitej piosenkarki Urszuli Lidwin, która w blisko godzinnym recitalu pt. „By coś zostało z tych dni” wykonała najbardziej znane i lubiane piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej, jakże bliskie pokoleniu uczestniczącemu w tym spotkaniu. Jednym słowem była to kolejna, niezwykle udana impreza z udziałem ludzi, którzy nie pierwszy raz udowadniają, że wiek senioralny absolutnie nie musi być bierny ani pasywny, a radość życia nie jest przynależna jedynie ludziom młodym.
W partnerstwie siła
Warto przy tej okazji zauważyć, że dla działalności Klubu Seniora „Dębowy Liść”, funkcjonującego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Suchym Lesie, współpraca nawiązana z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej jest bardzo cenna, ale jest to klasyczne sprzężenie, które również działa zwrotnie.
Dotychczasowa współpraca między dwoma instytucjami, których działalność formalnie służy zupełnie innym celom udowadnia, że przy inwencji twórczej i zaangażowaniu obu stron, w praktyce realizowane są z sukcesem zadania zarówno Ośrodka Pomocy Społecznej jak i Centrum Kultury w Suchym Lesie.
Ryszard Bączkowski