Szpital Świętego Wojciecha w Poznaniu działa niewiele ponad rok, a już może się pochwalić osiągnięciami. Lekarze przeprowadzili tysiąc operacji i udzielili 15 tys. konsultacji. Angażują się też w działania prospołeczne, co docenił prezydent Jacek Jaśkowiak.
Magdalena Soińska-Rut przeszła operację rekonstrukcji więzadła krzyżowego. W Szpitalu Świętego Wojciecha w Poznaniu znalazła się z pozornie błahego powodu – potknęła się idąc po schodach. Kontuzja okazała się na tyle poważna, że konieczna była interwencja ortopedy.
Tysięczna operacja
Dwa dni po zabiegu pacjentka czuje się dobrze i ma nadzieję szybko wrócić do pracy oraz swobodnego poruszania się.
– Dziś pacjentka wychodzi ze szpitala – mówi dr Szymon Kujawiak, który operował kolano. – Za sześć tygodni powinna czuć się jak przed kontuzją.
Operacja przeprowadzona przed doktora Kujawiaka była tysięczną w Szpitalu Świętego Wojciecha. Szpital zaczął działalność na początku 2016 roku i przez 15 miesięcy zdążył wypracować sobie silną pozycję na rynku usług medycznych, nie tylko w Wielkopolsce.
– Najwięcej operacji mieliśmy z laryngologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej i proktologii, neurochirurgii, a także ortopedii – wylicza dr Leszek Lipiński, ordynator oddziału wielospecjalistycznego.
Szpital w szerokim zakresie wykorzystuje nowe technologie medyczne. Przykładem tego jest pierwsza w Polsce operacja endoskopowego usunięcia stenozy (zwężenia kanału kręgowego). Operację w styczniu tego roku przeprowadził dr Piotr Winkler, neurochirurg.
– Operacje endoskopowe zapewniają maksymalnie krótki pobyt w szpitalu (do kilkunastu godzin) oraz szybkie uwolnienie chorego od dokuczliwego bólu – podkreśla dr Piotr Winkler.
Dziesięć tysięcy pacjentów
Placówka powstała z inicjatywy prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Golusińskiego. W szpitalu pracuje 128 lekarzy specjalistów reprezentujących ponad 30 specjalności medycznych, 43 pielęgniarek i 65 pozostałych pracowników.
Do końca marca br. lekarze przyjęli w poradniach blisko 10 tysięcy pacjentów, udzielając ponad 15 tysięcy konsultacji. Pacjenci mają do dyspozycji 36 poradni specjalistycznych. W tym samym budynku są również apteka oraz centrum okulistyczne, które wykonuje kompletną diagnostykę chorób wzroku. Przeprowadza również zabiegi z zakresu laserowej korekcji wzroku, usuwania zaćmy oraz okuloplastyki (usuwanie znamion, opadających powiek, gradówek, kępek żółtych).
Na terenie szpitala funkcjonuje także Centrum Stomatologii.
Szpital może się też pochwalić bardzo dobrze wyposażonym laboratorium analitycznym i pracownią diagnostyki obrazowej (tomograf komputerowy nowej generacji).
Ponad 30 gabinetów specjalistycznych pozwala niemal od ręki umówić wizytę i rozpocząć konsultację.
Pomoc psychologiczna dla pacjentów czy bezpłatny nocleg dla rodzica hospitalizowanego dziecka to usługi znajdujące się w standardowej ofercie.
Zaangażowanie społeczne
Szpital angażuje się na rzecz społeczności lokalnej. Objął stomatologicznym programem profilaktycznym dzieci z Domu Dziecka nr 3. Organizuje też spotkania dla lekarzy medycyny rodzinnej czy dla poznańskich seniorów. Te działania zostały objęte honorowym patronatem prezydenta Jacka Jaśkowiaka. W szpitalu odbyła się także wystawa prac ukazująca kenijską codzienność, autorstwa Danuty Witkowskiej. Przy tej okazji zbierano datki na Fundację Redemptoris Missio, wspierającą działania misyjne w najuboższych krajach.
Redakcja