Trochę latynoskich rytmów, trochę seksapilu i dużo sportu – bo taniec jest przecież sportem! 8 kwietnia w Hali Gminnego Ośrodka Sportu w Suchym Lesie odbyła się już XXXVIII edycja Międzynarodowego Turnieju Tańca WIOSNA, a także pokazy i gale taneczne. Wśród mediów przybyłych na uroczystość nie zabrakło „Sucholeskiego Magazynu Mieszkańców Gminy”.
Gala taneczna to wydarzenie wdzięczne i przyjemne, jednak zapewniające obserwatorowi nieodłączne emocje. Wydarzenie, przypomnijmy, taneczne – czyli z konkretną, niekiedy prawie przerysowaną estetyką, wypełnioną gamą kolorów, cekinami, błyskiem, nastawioną na robienie wrażenia na publiczności. Jak co roku prowadzenie gali objęła Anna Przewoźniak (prezenterka TVP Poznań). Nad turniejem czuwa od samego początku Szkoła Tańca Jawor, która wraz z Gminą Suchy Las jest organizatorem turnieju. Jak twierdzi sama Barbara Jawor, idea przyświecająca tanecznym rozgrywkom to przede wszystkim rozpowszechnianie tańca towarzyskiego, który ona sama postrzega jako sztukę.
Przymus perfekcji
Pary biorące udział w Międzynarodowym Turnieju Tańca pochodziły nie tylko z naszego kraju (reprezentacje między innymi Warszawy, Wrocławia i kilku tanecznych ośrodków wielkopolskich z Poznaniem na czele), ale i z Rosji, Czech i Ukrainy.
Pierwsze miejsce w kategorii tańców standardowych (w klasie tanecznej C) otrzymali Paulina Kurowska i Tomasz Drożdżyński reprezentujący Klub Tańca Towarzyskiego Filemon z Szamotuł. Następne miejsca na podium zajęli kolejno Oliwia Olibińska z Mateuszem Frąckowiakiem (Latina Wolsztyn) i Patrycja Skrzypek z Filipem Sobańskim (Latina Wolsztyn).
Najlepszą parą i laureatami w kategorii Open Latin (w klasie tanecznej S)
okazali się być Klaudia i Michał Gałek – para z Warszawy (klub taneczny Duet). Wraz z nimi na podium stanęli też Natalia Głębocka i Volodymyr Sharapov (Duet Warszawa) oraz Aleksandra Mycek i Jiri Gatnar (St Majewski Wrocław).
Jak twierdzą zwycięzcy Open Latin, odkąd są małżeństwem, razem tańczy im się jeszcze lepiej, a turniej WIOSNA jest jednym z przystanków w ich tanecznej karierze (w tym samym czasie przygotowują się również do mistrzostw Europy).
W tańcu ważny jest każdy drobny ruch i gest. Jakiekolwiek uchybienia mogą być niewidoczne dla publiczności, jednak sędziowie są w stanie wyłapać prawie niedostrzegalne błędy. Barbara Jawor jako sędzia główny turnieju przyznaje, że praca wymaga nieustannej koncentracji i „oczu dookoła głowy”, by wydarzenie przebiegło niezakłócenie.
Sponsorzy czy jednak pasjonaci?
Wydarzenie nie mogłoby odbyć się bez sponsorów. W tym roku zostali nimi: Nickel, Drukarnia Serikon, A&I, Compensa Vienna Insurance Group, piekarnia i cukiernia Zagrodnicza, VZ Inwestycje, Buty do tańca Poznań, Wojtasiński, Gościniec Sucholeski, Kwiaciarna Oszin, Centrum Ogrodnicze Twój Ogród, Polski Teatr Tańca, Aikido Poznań, PBE Elbud Poznań SA oraz Gmina Suchy Las. Barbara Tomczak, właścicielka sklepu z obuwiem do tańca i ślubu (Buty do tańca Poznań) przyznaje, że może brzmieć to patetycznie, jednak jest ona sponsorem przede wszystkim ze względu na wspieranie idei rozpowszechniania tańca towarzyskiego jako znakomitej rozrywki i sportowej samorealizacji. Sama uczęszcza do Szkoły Tańca Jawor i bardzo zachęca do tego typu aktywności. Przyznaje, że jako sponsor osobiście jest zaangażowana w sprawę Turnieju Tańca WIOSNA.
Na parkiecie, w Internecie
Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć wójta Gminy Suchy Las – Grzegorza Wojtery. Twierdzi on, że turniej to ukoronowanie dobrej współpracy gminy ze Szkołą Tańca Jawor. Postrzega to jako okazję do pokazania gminy od nieco innej niż zwykle strony. Dodaje też, że taniec kojarzony z energią może stanowić dobry sposób na pokazanie, że wiosna z impetem wchodzi do Suchego Lasu – nie tylko w kwestii meteorologicznej, ale przede wszystkim w kontekście szerszych uśmiechów i znacznie większej niż w okresie zimowym (gdy nikomu nic się nie chce) życzliwości do drugiego człowieka.
Puchar Stanisława Jawora przyznano najlepszej parze z Wielkopolski – otrzymali ją Sonia Jankowska oraz Paweł Bienert z Poznania (Klub Tańca Sportowego Słońce). Dla nich to duże zaskoczenie, a zarazem spore wyróżnienie. Co do planów na przyszłość – planują brać udział w podobnych turniejach i starać się poprawiać swoje wyniki.
Podczas rozmowy z czeską parą, która zajęła czwarte miejsce – Martin Prágrem i Denisą Galandžárovą, dowiaduję się, że mimo niezajęcia miejsca na podium nie zamierzają się poddawać – wręcz przeciwnie, ich kalendarz jest wypełniony na wiele dni do przodu. Para aktywnie udziela się na Facebooku – prowadzą swojego fanpage’a, gdzie dzielą się z sympatykami swoim tanecznym życiem. Wydarzenie uświetniły występy teatru tańca oraz grupy hip-hopowej. Mieliśmy też okazję obejrzeć taniec znanej już sucholeskiej publiczności z minionych turniejów mistrzowskiej pary ze Szczecina – Grażyny Grabickiej i Szymona Kalinowskiego. Oboje bardzo się cieszą, że gościnnie mogą uczestniczyć w – jak sami mówią – pięknym tanecznym wydarzeniu, tym razem z nieco innej strony, bez adrenaliny związanej z rywalizacją. Ich taneczne życie nie ogranicza się tylko do gościnnych występów – oboje są czynni w zawodzie, o czym może świadczyć praca na jak najwyższych obrotach. Bo przecież miło jest powracać – nie tylko na parkiet, ale i tak barwne, żywiołowe wydarzenia, do których ze względu na swój klimat i jaskrawą, „brokatową” specyfikę zdecydowanie możemy zaliczyć Turniej Tańca WIOSNA.
Małgorzata Pelka