Konkurs Nauczyciel Roku, organizowany przez redakcję „Głosu Nauczycielskiego” oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, co roku wzbudza ogromne emocje. Zarówno wśród uczniów, rodziców, dyrektorów placówek edukacyjnych, jak i samych nominowanych.
W tegorocznej edycji wśród trzynastu finalistów, wyłonionych z około setki nietuzinkowych nauczycieli zgłoszonych do konkursu, znalazła się Beata Bodzek, nauczycielka z Zespołu Szkół im. Ojca Mariana Żelazka w Chludowie.
Szczęśliwa trzynastka dołączyła do grona Najlepszych z Najlepszych, co oznacza nie tylko docenienie osobistych osiągnięć dydaktycznych i nieprzeciętnej osobowości nauczycieli, ale stanowi również wyróżnienie dla szkół, w których pracują. Placówki te otrzymują bowiem znak jakości „Szkoła na Medal”.
Człowiek jest wielki przez to, czym się dzieli z innymi *
Nominację Beaty Bodzek do tytułu Nauczyciela Roku zgłosiła Marta Dybała, mama 4-klasistki z Chludowa, a poparli ją rodzice, uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół. Docenili jej pasję, którą zaraża swoich wychowanków, poświęcony im czas, zaangażowanie i legendarną wręcz skromność. A także konsekwencję, cierpliwość i poczucie humoru.
– To osoba niesłychanie życzliwa, uśmiechnięta, zarażająca optymizmem. Pedagog z prawdziwego zdarzenia, dający z siebie wszystko zarówno w pracy z klasą, jak i z dziećmi wymagającymi indywidualnego toku nauczania i niekonwencjonalnego podejścia. Gotowy poświęcić swój prywatny czas na wsparcie nie tylko ucznia, ale i jego rodziców. Nauczyciel chętnie pogłębiający swoją wiedzę, szukający nieszablonowych rozwiązań w pracy z młodymi ludźmi – mówi Marta Dybała – Pani Beata potrafi cieszyć się z najmniejszych sukcesów i zauważa mocne strony uczniów, co dodaje im skrzydeł. Jako pasjonatka teatru od wielu lat szlifuje aktorskie talenty naszej młodzieży, co zaowocowało wieloma nagrodami na wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach teatralnych. Dla mnie to diament i bardzo się cieszę, że moja córka trafiła pod skrzydła tak wybitej osobowości.
Jubileuszowy zwycięzca
Ministerstwo Edukacji Narodowej i „Głos Nauczycielski” wspólnie wybrali najlepszego nauczyciela w Polsce już po raz 15.
Uroczysta gala odbyła się 13 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Poza tytułem Nauczyciela Roku 2016 jury konkursu przyznało także
2 równorzędne wyróżnienia.
Tytuł Nauczyciela Roku 2016 otrzymała Joanna Urbańska, nauczycielka biologii, chemii i fizyki w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku (woj. mazowieckie). Wyróżnienia trafiły zaś w ręce Ewy Luks, nauczycielki matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie (woj. mazowieckie) oraz Radosława Potraca, nauczyciela wspierającego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie.
– W przeszłości nauczyciel musiał dobrze nauczać, czyli być kimś, kto ma znacznie większą wiedzę niż uczniowie i starać się im tę wiedzę przekazać… –mówił podczas ubiegłorocznej gali prof. Stefan M. Kwiatkowski, przewodniczący jury konkursu od jego pierwszej edycji. – Teraz szkoła nie jest już głównym dostarczycielem wiedzy, więc nauczyciel powinien nauczyć swoich uczniów, jak mają się uczyć. Bo będą się uczyli przez całe życie. Nauczyciel powinien tak zachęcić młodych ludzi, pokazać im perspektywy, żeby oni sami chcieli się uczyć. To jest rola nauczyciela przyszłości.
* Jan Paweł II
Karolina Bańka